Midt i København, lige ved Rådhuspladsen og Regnbuepladsen, ligger Vartov som en historisk oase i byen. Det omkring 300 år gamle hus er i dag et levende kulturhus med kirke, bibliotek, mødefaciliteter, kollegie og børnehave - og danner samtidig ramme om et væld af arrangementer, fællesskaber og aktiviteter.
Vartov er et interessant eksempel på, hvordan historiske bygninger kan rumme nye funktioner og fortsat spille en aktiv rolle i byens liv. Samtidig er stedet uløseligt forbundet med præsten, poeten og politikeren N.F.S. Grundtvig, som var præst i Vartov Kirke i 33 år. Hans tanker om blandt andet fællesskab, frihed og ånd er stadig en del af stedets identitet og virke.
På besøget begynder vi i Vartovs grønnegård ved Grundtvig-statuen, hvor vi hører om husets historie og om Vartov som kulturhus i dag. Herfra går vi videre til Vartov Kirke, hvor fortællingen om Grundtvigs vej til Vartov og hans mange år som præst på stedet foldes ud. Vi får også et indblik i Grundtvigs virkningshistorie og i, hvordan hans tanker har sat spor i dansk kultur- og samfundsliv og fortsat gør det.
Hvis Store Sal ikke er optaget, besøger vi også salen og ser de otte store malerier af Arne Haugen Sørensen, som er skabt særligt til Vartov. Malerierne fortolker nogle af Grundtvigs centrale tanker og føjer endnu et lag til fortællingen om stedet.
Vi kommer dermed omkring både bygningen, kunsten, historien og menneskene, der har sat deres præg på Vartov - og ser nærmere på, hvordan et historisk sted kan udvikle sig uden at slippe forbindelsen til sin historie.
NB.
Foreningen Grundtvigsk Forum står pt foran et større transformationsprojekt af Vartov sammen med bl.a. ERIK Arkitekter. Ambitionen er frem mod 2028 at forny Vartov med mere plads til fællesskab, forskning, undervisning og debat og med stor respekt for pladsen som et af Danmarks vigtige kulturhistoriske steder. Dette besøg omhandler IKKE den forestående transformation, men Byens Netværk vil følge projektet nøje og planlægge et besøg, hvis det kan lade sig gøre.
Læs evt. mere om Vartov HER
Foto: Grundtvigsk Forum/Kulturhuset Vartov
Dato og tid
10/11 2026 15:00 - 17:15
Adresse
Vartov, Farvergade 27
1463 København K
Deltagerantal
30
Mødested
Vi mødes ved Grundtvig-statuen i Vartovs gård - ind gennem åben port fra Farvergade
Kontakt
lsh@byensnetvaerk.dk
Louise Skafte Hedensten, 20956767