print logo
Byens netværk

Byens Strateger

Byens Strateger er netværksgrupper for direktører, partnere, ledere og mellemledere beskæftiget inden for byggeri og byudvikling.

Netværksgrupperne giver mulighed for diskussioner og sparring på tværs af forskellige fagligheder og giver mulighed for, at deltagerne deler viden og erfaringer og lærer af hinanden i et konstruktivt og fortroligt samtalerum.

Gruppernes tværfaglige sammensætning er medvirkende til at opnå forståelse for andres synspunkter og måder at agere på og er dermed med til at understøtte det gode samarbejde og dialog i branchen.

Eksempler på dagsordener:

  • Udvikling og strategi i markedet
  • Forandringsprocesser
  • Konfliktløsning
  • Ledelse og rekruttering
  • Kvalitet i byggeriet
  • Opkøb og fusioner
  • Strategiske partnerskaber
  • Grænseflader i værdikæden


Pt. har vi 6 Byens Strateger-grupper:

Byens Strateger I

er repræsenteret ved følgende virksomheder:

Alfa Development
Arup
Boligkontoret Danmark
BRIQ Group
By og Havn
CEBRA Architecture
CREE Denmark
Dianati & Klink Larsen Advokatselskab
EjendomDanmark
Gorrissen Federspiel
In_Situ Arkitekter
KAB
Lundsgaard Erhverv
Malmos
Mellem
Nordstern
PensionDanmark
Rambøll
Sinuz

Netværksfacilitator: Henriette Sofie Larsen, Byens Netværk

Byens Strateger II

er repræsenteret ved følgende virksomheder:

Domea.dk
Grandville
Idverde
Jönsson
Kilden & Hindby
LINK Arkitektur
Hovedstadens Bygningsentreprise 
PensionDanmark
Pind & Partnere Advokatfirma
Pålsson Arkitekter
Skandi-Bo
Nordic Office of Architecture
Skau Reipurth
Thing Brandt Landskab
Spangenberg & Madsen
WSP

Netværksfacilitator: Lisbet Fibiger, Byens Netværk

Byens Strateger IV 

er repræsenteret ved følgende virksomheder:

Akademiker Pension
Danakon
Det Kongelige Akademi
Domea.dk
DLA Piper
Enemærke & Petersen
fsb
​Kuben Management
Landinspektørkontoret af 1884
LAARK
Lundgrens
Nationalbanken
Per Aarsleff
Pålsson Arkitekter
Rambøll
WSP

Netværksfacilitator: Katja Beck, Byens Netværk

Byens Strateger V 

er repræsenteret ved følgende virksomheder:

ABC Rådgivende Ingeniører
AI
Andersen & Heegaard
Bang & Beenfeldt
Bjerg Arkitektur
Hovedstadens Bygningsentreprise
Dianati & Klink Larsen Advokatselskab
Idverde
KAB
Kemp & Lautizen
Norconsult
Roskilde Kommune 
SMJ Rådgivende ingeniører
Viega

Netværksfacilitator: Nanna Jardorf, Byens Netværk

Byens Strateger VI 

er repræsenteret ved følgende virksomheder:

2R Arkitekter
A. Enggaard
​AFRY
Anlægsgartner Gottlieb
​DLA Piper Denmark
Grandville
Henning Larsen
HKB
Hyllegaard Udvikling
Kildedal By
Korridor Bygningsentreprise
Lundgrens
PensionDanmark
Rambøll
Skanska
WMH Entreprise
WSP

Netværksfacilitator: Katja Beck, Byens Netværk

Byens Strateger Aarhus 

er repræsenteret ved følgende virksomheder:

DAI
Danica Ejendomme
Enemærke & Petersen
Fredsted Studio
Horten
Idealcombi
Jorton
KOMPAS
Kromann Reumert
Lejerbo
LINK Arkitektur
Nordic Office of Architecture
OK Nygaard/ Idverde

Netværksfacilitator: Henriette Sofie Larsen, Byens Netværk

Vil du være med?

Læs mere om netværksgrupper i Byens Netværk her. Her finder du information om konceptet for vores netværksgrupper, pris og info om tilmelding.

footer image byens netværk