Byens Strateger er netværksgrupper for direktører, partnere, ledere og mellemledere beskæftiget inden for byggeri og byudvikling.
Netværksgrupperne giver mulighed for diskussioner og sparring på tværs af forskellige fagligheder og giver mulighed for, at deltagerne deler viden og erfaringer og lærer af hinanden i et konstruktivt og fortroligt samtalerum.
Gruppernes tværfaglige sammensætning er medvirkende til at opnå forståelse for andres synspunkter og måder at agere på og er dermed med til at understøtte det gode samarbejde og dialog i branchen.
Eksempler på dagsordener:
- Udvikling og strategi i markedet
- Forandringsprocesser
- Konfliktløsning
- Ledelse og rekruttering
- Kvalitet i byggeriet
- Opkøb og fusioner
- Strategiske partnerskaber
- Grænseflader i værdikæden
Pt. har vi 6 Byens Strateger-grupper:
Byens Strateger I
er repræsenteret ved følgende virksomheder:
Alfa Development
Arup
Boligkontoret Danmark
BRIQ Group
By og Havn
CEBRA Architecture
CREE Denmark
Dianati & Klink Larsen Advokatselskab
EjendomDanmark
Gorrissen Federspiel
KAB
Lundsgaard Erhverv
Malmos
Mellem
PensionDanmark
Rambøll
Sinuz
Netværksfacilitator: Henriette Sofie Larsen, Byens Netværk
Byens Strateger II
er repræsenteret ved følgende virksomheder:
Domea.dk
Grandville
Idverde
Jönsson
Kilden & Hindby
LINK Arkitektur
Hovedstadens Bygningsentreprise
PensionDanmark
Pind & Partnere Advokatfirma
Pålsson Arkitekter
Skandi-Bo
Nordic Office of Architecture
Skau Reipurth
Thing Brandt Landskab
Spangenberg & Madsen
WSP
Netværksfacilitator: Lisbet Fibiger, Byens Netværk
Byens Strateger IV
er repræsenteret ved følgende virksomheder:
Akademiker Pension
Danakon
Det Kongelige Akademi
Domea.dk
DLA Piper
Enemærke & Petersen
fsb
Kuben Management
Landinspektørkontoret af 1884
LAARK
Lundgrens
Nationalbanken
Per Aarsleff
Pålsson Arkitekter
Rambøll
WSP
Netværksfacilitator: Katja Beck, Byens Netværk
Byens Strateger V
er repræsenteret ved følgende virksomheder:
ABC Rådgivende Ingeniører
AI
Andersen & Heegaard
Bang & Beenfeldt
Bjerg Arkitektur
Hovedstadens Bygningsentreprise
Dianati & Klink Larsen Advokatselskab
Idverde
KAB
Kemp & Lauritzen
Norconsult
Viega
Netværksfacilitator: Louise Skafte Hedensten, Byens Netværk
Byens Strateger VI
er repræsenteret ved følgende virksomheder:
2R Arkitekter
A. Enggaard
AFRY
Anlægsgartner Gottlieb
DLA Piper Denmark
Grandville
Henning Larsen
Hyllegaard Udvikling
Kildedal By
Korridor Bygningsentreprise
Lundgrens
PensionDanmark
Rambøll
Skanska
WSP
Netværksfacilitator: Katja Beck, Byens Netværk
Byens Strateger Aarhus
er repræsenteret ved følgende virksomheder:
DAI
Danica Ejendomme
Enemærke & Petersen
Fredsted Studio
Horten
Idealcombi
Jorton
KOMPAS
Kromann Reumert
Lejerbo
LINK Arkitektur
Nordic Office of Architecture
OK Nygaard/ Idverde
Netværksfacilitator: Henriette Sofie Larsen, Byens Netværk
Vil du være med?
Læs mere om netværksgrupper i Byens Netværk her. Her finder du information om konceptet for vores netværksgrupper, pris og info om tilmelding.